Šiandien minima Pasaulinė limfomos diena

2014-09-15

Siekiant kuo plačiau informuoti visuomenę apie limfomą, jos rūšis, simptomus ir gydymą, rugsėjo 15-tąją minima Pasaulinė limfomos diena.

Ši sunki liga kasmet diagnozuojama maždaug 300 Lietuvos gyventojų. Tai kraujo sistemos vėžys, kuris pirmiausia pažeidžia limfmazgius, bet ilgainiui gali išplisti ir į kaulų čiulpus, blužnį, kepenis, plaučius bei kitus organus. Nors mirtingumas nuo limfomos, kaip ir nuo kitų kraujo vėžio ligų, sparčiai mažėja, tam būtinos sąlygos yra moderni diagnostika ir modernus gydymas. Jei prieš dešimtmetį pasveikdavo tik vienas kitas limfoma susirgęs pacientas, dabar ligą įveikia daugiau nei pusė visų ligonių.

Limfoma – limfinės sistemos vėžys. Ji atsiranda sutrikus normaliai limfocitų gamybai, kai nesustabdomai ima gamintis pakitę limfocitai. Jie ima kauptis limfmazgiuose, kurie padidėja. Pirmieji limfomos požymiai - dažniausiai būdingi daugumai susirgimų. Ligos simptomai gali būti:

 * paviršinis limfmazgių padidėjimas kaklo, pažasties ar kirkšnies srityje;

 * stiprus prakaitavimas arba karščiavimas, ypač naktimisnaktinis prakaitavimas;

 * nepaliaujamas viso kūno niežulys;

 * nuovargis;

 * svorio kritimas;

 * pasikartojantis kosulys arba dusulys.


Visos limfomos suskirstytos į dvi dideles morfologines grupes: Hodžkino ligą ir ne Hodžkino limfomas. Tikslios šios piktybinės kraujo ligos priežastys nėra žinomos. Dažnai pacientams nustatomi genetiniai pakitimai, nulemiantys limfomų išsivystymą. Verta atkreipti dėmesį ir į tokius rizikos veiksnius kaip cheminės medžiagos, radiacija, infekcinės ligos, ligos ir vaistai, slopinantys imuninę sistemą. Limfoma – liga, nepaisanti amžiaus. Ja gali susirgti tiek vaikai, tiek suaugę žmonės. Limfoma, kaip ir kiti piktybiniai navikai, nėra infekcinė liga ir nuo kito žmogaus ja neužsikrečiama.

Hodžkino limfoma dažniausiai suserga jauni žmonės iki 30 metų. Tokių pacientų Lietuvoje kasmet atsiranda apie 100. Ne Hodžkino limfoma būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, jie sudaro didesnę dalį sergančiųjų.

 

Parengta pagal www.kraujas.lt ir www.sveikas.lt informaciją